Aktualności, promocje...

Samochód i akumulator gotowe na wakacje?

Tegoroczne wakacje są szczególne – między innymi ze względu na koronawirusa. Rekordowo wiele osób planuje urlopy wyłącznie w Polsce, inni powoli rozglądają się za bezpiecznymi, zagranicznymi kierunkami. Choć podróżowanie samolotami i pociągami znów jest możliwe, w tym roku z pewnością najbezpieczniejszy będzie własny samochód. Jednak aby wyruszyć w trasę, w pierwszej kolejności należy przygotować pojazd.

Samochód i akumulator gotowe na wakacje?

Sprawdź stan techniczny auta
Przed każdą dłuższą trasą – szczególnie latem, gdy wysokie temperatury znacząco wpływają na przeciążenie niektórych części auta – kierowca powinien wziąć pod lupę stan układu hamulcowego. Najlepiej sprawdzić auto przed wyjazdem u zaufanego mechanika, który wykona przegląd wszystkich newralgicznych elementów, w tym: tarcz i klocków hamulcowych, płynu hamulcowego i przewodów hamulcowych. A jeśli przy okazji kontroli nasz pojazd wyląduje już na podnośniku, to warto także skontrolować zawieszenie, amortyzatory i geometrię kół. Wszystkie te elementy wpływają nie tylko na komfort podróży, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Osobnym tematem są opony. Choć przed wakacjami odpowiedzialni kierowcy mają już je zmienione na letnie, to warto dokładniej się im przyjrzeć, szykując się do wyjazdu. W ocenie ich stanu pomoże nam doświadczony wulkanizator – warto, aby ocenił dokładny stan ogumienia, głębokość bieżnika, a także poziom ciśnienia we wszystkich oponach.

Oprócz tego w pojeździe powinniśmy uzupełnić lub wymienić (jeśli np. przebieg auta na to wskazuje) wszystkie najważniejsze płyny, jak np. olej silnikowy czy płyn w chłodnicy. Ze względu na jakość podróży warto też sprawdzić i/lub wymienić filtr kabinowy. Dodatkowo, jeśli filtr i klimatyzacja nie były sprawdzane przed sezonem wiosenno-letnim, wyjazd na wakacje powinien być na to ostatnim dzwonkiem. Zagrzybiona klimatyzacja i stary filtr z pewnością dadzą się we znaki wszystkim pasażerom, a szczególnie dzieciom i alergikom. Przy okazji warto także sprawdzić stan innych filtrów: powietrza oraz paliwa, których regularna kontrola i wymiana zapewnią m.in. prawidłową pracę silnika.

Przed wakacyjną podróżą skontrolujmy również podstawowe elementy auta, jak np. stan wycieraczek. To ważne, ponieważ podczas długiej trasy możemy napotkać na swojej drodze burze z gradem i gwałtowne ulewy (czy nawet tzw. ściany deszczu), dlatego wycieraczki powinny być w nienagannym stanie.

Chroń akumulator przed upałem
Choć najczęściej uważa się, że zima jest najtrudniejszą porą roku dla akumulatorów, to w rzeczywistości równie niebezpieczne są letnie upały. Dlaczego? Ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wzrasta samorozładowanie akumulatorów. Wystawione na upalne temperatury akumulatory samochodowe wymagają częstszego ładowania i kontroli – zwłaszcza podczas dłuższego postoju na słońcu. Dlatego producenci akumulatorów zazwyczaj zalecają ich profilaktyczne doładowywanie (każde 10°C powyżej temperatury wynoszącej 20°C dwukrotnie przyspiesza zjawisko samorozładowania).

Pozostawienie pojazdu w słońcu oznacza bardzo niekorzystne warunki dla akumulatora. Podczas upałów temperatura pod rozgrzaną maską pojazdu jest bardzo wysoka, dlatego w szczególnie gorące dni (temp. 30°C i więcej) akumulator rozładowuje się znacznie szybciej. Jeśli pojazd jest w ruchu codziennie, rozładowanie zwykle rekompensuje się poprzez doładowanie akumulatora podczas jazdy. Jednak gdy z samochodu korzysta się rzadziej (wyjazd na wakacje, pozostawienie auta na hotelowym parkingu do momentu wyjazdu), poziom naładowania akumulatora systematycznie spada– wyjaśnia Mariola Michalczyk, marketing manager z Exide Technologies S.A.

Problemom związanym z samorozładowaniem akumulatora wskutek upałów można zapobiegać. Przede wszystkim powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan, np. u mechanika, który zbada go za pomocą inteligentnego testera lub elektromechanika, który sprawdzi ogólną sprawność układu elektrycznego (układ ten ma wpływ na prawidłowe działanie akumulatora).

Akumulator powinniśmy także utrzymywać w czystości, np. jeśli końcówki biegunowe utlenią się, należy je oczyścić (służą do tego np. specjalne szczotki), aby utrzymać optymalny poziom przepływu ładunku elektrycznego. Powinniśmy także upewnić się, że połączenia z każdą klemą są czyste i nie występują żadne poluzowania.

Ale przede wszystkim nie zostawiajmy samochodu przez dłuższy czas na pełnym słońcu i regularnie kontrolujmy napięcie akumulatora (możemy je zbadać woltomierzem lub przy pomocy prostownika z wbudowanym testerem). A gdy posiadamy akumulator kwasowo-ołowiowy starszego typu, powinniśmy także sprawdzić poziom elektrolitu (w przypadku akumulatora z dostępem do ogniw). Jeśli jest zbyt niski, należy uzupełnić go wodą destylowaną. Natomiast jeśli spadek napięcia zanotowaliśmy w akumulatorze nowej generacji – bezobsługowym – należy go doładować (tzw. ładowanie konserwujące) przy pomocy dostosowanego do niego prostownika.

Centra Assistance

Pomyśl o wakacyjnym Assistance
Wybierając się na wakacje, zawsze musimy się liczyć z możliwością awarii auta, dlatego przed wyjazdem warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, tzw. polisy Assistance. Dodatkowego, ponieważ standardowy Assistance, który możemy posiadać w ramach naszej policy OC i AC, nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy, jakie przytrafiają się podczas podróży. Przy zakupie podstawowej wersji ubezpieczenia OC nie powinniśmy liczyć na zbyt wiele (taka polisa obejmuje zazwyczaj pomoc tylko w przypadku kolizji na terenie rodzimego kraju). Trochę lepiej jest w przypadku pakietu Assistance dołączonego do AC, ale nawet ten rodzaj ochrony działa często tylko w razie wypadku, kolizji lub kradzieży na terenie Polski lub krajów UE. Tymczasem dobre ubezpieczenie Assistance bywa kołem ratunkowym podczas wakacyjnego wyjazdu – szczególnie za granicą i poza Europą. Dobre – czyli jakie? Takie, które uwzględnia różne zdarzenia: awarie samochodu, wypadki drogowe i stłuczki, kradzież auta, itp. Najlepsze polisy obejmują m.in. pomoc zarówno na miejscu, jak i pomoc telefoniczną, holowanie, auto zastępcze, a nawet „awaryjny” nocleg.

Oprócz polis z pakietem Assistance, warto także zwracać uwagę na elementy auta, które często ulegają awariom – jak np. akumulatory. Bywa, że ich producenci mają w swojej ofercie produkty – zazwyczaj te o najlepszych parametrach, które oprócz gwarancji posiadają także pakiet Assistance.

Akumulatory Exide Premium i Centra Futura, oprócz 3-letniej gwarancji, objęte są także dodatkowym ubezpieczeniem Assistance. Kierowca zyskuje zatem dodatkową ochronę, dzięki której w przypadku awarii akumulatora może liczyć na bezpłatną pomoc. Wystarczy, że zadzwoni pod numer serwisowy wskazany w karcie gwarancyjnej akumulatora. Przedstawiciele firmy serwisowej przyjadą w dowolne miejsce na terenie Polski i uruchomią samochód. Oczywiście taka pomoc jest bezpłatna, jeśli powodem unieruchomienia pojazdu jest akumulator. W przypadku akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura przysługuje ona dwukrotnie w ciągu 3 lat od daty ich zakupu– podsumowuje ekspert Exide Technologies S.A.

Dlatego jeszcze przed zapakowaniem walizek do samochodu i wyruszeniem w trasę sprawdźmy, czy nasz pojazd jest technicznie gotowy do dalekiej podróży i upałów – a przed tymi ostatnimi chrońmy akumulator samochodowy. Natomiast przed pechowymi zdarzeniami na drodze czy parkingu ochroni nas z pewnością dobre ubezpieczenie Assistance.

Akumulatory Centra i Exide z Assistance dostępne są w serwisach Point S UNIGUM.

akumulatory Centra Exide

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych