Aktualności, promocje...

Znaczenie prawidłowego ciśnienia w oponach

Na osiągi i żywotność opony wpływa wiele różnych czynników. Przemysł oponiarski w Europie zachęca konsumentów do doceniania i rozumienia znaczenia właściwie napompowanych opon.

Gdzie można znaleźć informacje
na temat prawidłowego ciśnienia
opon w Twoim samochodzie

Prawidłowo napompowane opony charakteryzują się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa, co przyczynia się do bardziej ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska jazdy. Zalecane ciśnienie w oponach podawane jest przez producentów pojazdów. Informację na ten temat można znaleźć w kilku miejscach w samochodzie. Zachęcamy sprzedawców do odpowiedniego informowania użytkowników o prawidłowym ciśnieniu w oponach.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach, w szczególności ich niedopompowanie, może na wiele sposobów mieć negatywny wpływ na oponę.

    Nieodpowiednie ciśnienie w oponach może:
  • Zmniejszyć przyczepność do drogi
  • Powodować nieregularne zużycie opon
  • Zniszczyć oponę od wewnątrz
  • Powodować uszkodzenie opony
  • Powodować przegrzanie opony
  • Skrócić okres użytkowania opony
  • Wydłużyć drogę hamowania

Istnieją pewne czynniki, takie jak przeciążenie i nadmierna prędkość na zakrętach, które będą powodować dalsze uszkodzenia opony i ostatecznie prowadzić do jej zniszczenia.

Także nadmierne ciśnienie w oponie może zwiększać jej podatność na uszkodzenie. Zachęca się kierowców, by pamiętali, że przenikanie gazów, zmiany pogody, uszkodzenie obręczy, wentyla lub opony może powodować zmianę ciśnienia w oponie.

Aby zapewnić odpowiednie osiągi uzytkowe opon sugerujemy, by kierowcy sprawdzali ich ciśnienie co najmniej raz w miesiącu za pomocą skalibrowanego manometru. Opony można napompować u sprzedawców, w serwisach samochodowych, czy na stacjach benzynowych. Najlepiej, gdy ciśnienie jest sprawdzane przed rozpoczęciem jazdy, gdyż rozgrzanie opon zmienia odczyt.

Kierowcy muszą uwzględnić rzeczywiste obciążenie pojazdu, zgodnie z informacjami podawanymi w instrukcji obsługi samochodu oraz po wewnętrznej stronie drzwi samochodu lub klapki wlewu paliwa albo w schowku.

System monitorowania ciśnienia w oponach (ang. tyre pressure monitoring system, TPMS) jest cennym urządzeniem które zmniejsza ryzyko jazdy z niedopompowanymi oponami, ostrzegając kierowców o zmianie ciśnienia. System TPMS jest obowiązkowo montowany w nowych samochodach w UE, a branża oponiarska z entuzjazmem przyjęłaby informację o rozszerzeniu tego obowiązku na samochody użytkowe.

Stowarzyszenie ETRMA sugeruje kierowcom odpowiednie sprawdzanie ciśnienia w ich oponach w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenia skuteczności i okresu użytkowania opon.

Znaczenie prawidłowego ciśnienia w oponach

Znaczenie i korzyści wynikające z prawidłowo napompowanych opon łatwo jest zademonstrować przy użyciu taczki. Mocno obciążoną taczkę łatwo jest pchać, jeśli jej opony są odpowiednio napompowane. Dużo trudniej jest sterować i manewrować taczką wówczas, gdy opony są niedopompowane.


Źródło: TyreAWARE.org
Udostępnij

opony porady

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych