Aktualności, promocje...

Fakty na temat głębokości bieżnika

Przemysł oponiarski apeluje do kierowców, aby przeprowadzali prostą kontrolę opon w swoich pojazdach w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z wymogami prawa.

Fakty na temat głębokości bieżnika

Opony są jedynym elementem styku samochodu z drogą. Przyczepność opony zależy od jej bieżnika, który wpływa na zachowanie pojazdu podczas jazdy, skręcania i hamowania. Jazda samochodem osobowym, w którym głębokość bieżnika opony jest mniejsza niż 1,6 mm, jest niebezpieczna i niezgodna z prawem. Jeśli głębokość bieżnika w samochodzie jest mniejsza, prędkość z którą auto może wpaść w poślizg spada o 40%. Jest to jedna z przyczyn, dla których oponę, w której bieżnik nie przekracza 1,6 mm, należy wymienić na nową.

Fakty na temat głębokości bieżnika pomiar

Kierowcy powinni regularnie sprawdzać głębokość bieżnika w oponach korzystając z prostego sposobu, tj. wskaźników zużycia bieżnika. Wskaźniki te są wbudowane w każdą oponę. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nie potrzebują żadnego specjalnego sprzętu do sprawdzania swoich opon.

Fakty na temat głębokości bieżnika TWI

Wskaźnik zużycia bieżnika to gumowe uformowane wybrzuszenie znajdujące się powyżej podstawy rowka bieżnika. Oponę należy wymienić wówczas, gdy wysokość przylegającego do tego wskaźnika bieżnika zrówna się z poziomem minimalnym.

Kolejnym sposobem sprawdzenia głębokości bieżnika jest użycie monety 1 euro (2 PLN w Polsce), której zewnętrzny złoty brzeg powinien w całości znajdować się poniżej bieżnika. Należy sprawdzić wszystkie cztery opony, każdy rowek w co najmniej dwóch punktach.

W celu maksymalizacji parametrów funkcjonalno-użytkowych i bezpieczeństwa kierowcy muszą przestrzegać unijnych przepisów w zakresie bieżnika opon. Przepisy poszczególnych krajów dotyczące głębokości bieżnika w oponach zimowych mogą się różnić.

Ponadto, koniecznie trzeba przeprowadzać regularne oględziny w celu sprawdzenia, czy głębokość bieżnika mieści się w określonych przepisami limitach. Należy również pamiętać o utrzymywaniu ciśnienia w oponach na określonym poziomie zgodnie z zaleceniami producentów samochodów.


Źródło: TyreAWARE.org
Udostępnij

opony porady

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych