Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon

Jeżeli jeszcze nie wymieniliście w swoim samochodzie opon na letnie, czas najwyższy o tym pomyśleć. Na co zwrócić uwagę i jak przygotować samochód do sezonu letniego?

Ocena stanu opon z poprzedniego sezonu.Przed wymianą ważne jest, aby ocenić w jakim stanie są opony, których używaliśmy w poprzednim sezonie letnim. Opony powinno się wymieniać na nowe bezwzględnie gdy głębokość bieżnika osiągnie 1,6 milimetra lub będą na nich widoczne uszkodzenia wykluczające je z eksploatacji. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że osiągi opon letnich, w których wysokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm, będą wyraźnie obniżone. Jazda na zużytych oponach jest nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Aby dokonać właściwej oceny stanu opon z poprzedniego lata, warto skierować się do profesjonalnego serwisu. Przeszkolona osoba zdiagnozuje ich stan i jeżeli nie będą nadawały się już do montażu, doradzi, jaki model powinniśmy wybrać.


Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon - rozmiar

Dobór odpowiedniego ogumieniajest wypadkową szeregu czynników, o których wielu kierowców zazwyczaj zapomina. Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest kierowanie się jedynie ceną opony bądź atrakcyjnym wzorem bieżnika. Tymczasem wybór właściwego ogumienia to złożona decyzja, od której zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Warto zaufać ekspertom, którzy pomogą dobrać odpowiedni model. Kupując nowe opony należy zwrócić uwagę na takie elementy jak rozmiar i oryginalne zalecenia producenta pojazdu, styl jazdy, rankingi opon oparte o niezależne testy, europejską etykietę opony, a w dalszej kolejności cenę i wygląd. Podana tu kolejności nie jest przypadkowa.

Gdzie wymieniać opony?Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług serwisu, warto przyjrzeć się dokładniej jego pracy. Jeśli jest to możliwe, warto zmieniać opony w warsztatach, które prowadzą działalność przez cały rok, a nie działają wyłącznie sezonowo. Zazwyczaj są one lepiej wyposażone, a ich pracownicy mają większe doświadczenie. Punktom takim bardziej zależy na opinii klientów, a jakość usług jest więc zwykle wyższa. Profesjonalny serwis nie zapomni o sprawdzeniu innych niezwykle ważnych podczas wymiany ogumienia elementach takich jak prawidłowe wyważenie kół i rotacja opon, czy skontrolowanie stanu zaworków i wentyli, których wymiana jest rekomendowana przy każdorazowej zmianie opon.

Właściwe dokręcenie kół.Aby mieć pewność, że śruby nie odkręcą się w trakcie jazdy, profesjonalny serwis powinien użyć klucza elektrycznego bądź pneumatycznego, następnie dokręci je kluczem dynamometrycznym. Zastosowanie tych narzędzi da gwarancję, że będzie można koło samemu odkręcić, kiedy będzie to konieczne.


Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon - oznaczenia

Prawidłowy montaż kół.Zanim opuścimy warsztat i ruszymy w drogę, należy zwrócić uwagę czy nasze opony zostały prawidłowo zamontowane. Na oponach znajdziemy wskazówki dotyczące prawidłowego ich montażu. Dotyczy to opon kierunkowych (napis ROTATION - który występuje zawsze ze strzałką, oznaczającą kierunek toczenia opony) i opon asymetrycznych (napis OUTSIDE, oznacza, że bok opony z tym oznaczeniem po zamontowaniu, powinien być widoczny na zewnątrz samochodu lub napis INSIDE – oznaczający, iż bok tej opony nie powinien być widoczny z zewnątrz).

Odpowiednie ciśnienie.Pierwsza jazda po zmianie opon jest świetną okazją do sprawdzenia czy warsztat zadbał o odpowiednie ciśnienie w montowanych kołach – prawidłowe ciśnienie może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy kilometrów przebiegu opony. Może też się zdarzyć, że koła „biją" podczas jazdy i niszczą zawieszenie auta. Problem rozwiąże dodatkowe wyważenie koła.


Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon - TPMS

Jeżeli twoje auto jest wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie w oponach - TPMS (Tire Pressure Monitoring System) - upewnij się, że serwis zresetował i skalibrował system. Dzięki temu będzie on działał prawidłowo. Jest to szczególnie istotne gdy twój samochód wyposażony jest w opony typu Run Flat, takie jak np. Bridgestone Potenza S001, które umożliwiająca ostrożną jazdę bez powietrza na dystansie do 80 km.

Podsumowując, przy każdorazowej wymianie opon należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
1. Oceń stan letnich opon przed montażem
2. Jeżeli są zużyte, dobierz ze specjalistą nowe opony
3. Wymieniaj opony w profesjonalnych serwisach oponiarskich
4. Poproś o wyważenie opon
5. Jeżeli masz TPMS, upewnij się, że został on skalibrowany
6. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę sprawdzaj ciśnienie w oponachŹródło: Bridgestone
Udostępnij

opony porady

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj