Na oponach z Dębicy już od 70 lat!

Dokładnie 70 lat temu w Dębicy powstała Fabryka Gum Jezdnych, dziś funkcjonująca pod nazwą Firma Oponiarska Dębica S.A. Dzieje dębickiej fabryki opon to zarazem historia przemysłu oponiarskiego w Polsce.

Budowa i początek Fabryki Gum Jezdnych
Historia Firmy Oponiarskiej Dębica Spółka Akcyjna rozpoczyna się w 1937 roku kiedy to rząd polski podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prace przy budowie Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy rozpoczęły się wiosną 1937 r. Dwa lata później, 30 marca 1939 roku wyprodukowano pierwszą oponę, a fabryka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 4 kwietnia 1939 roku. 

Powojenna odbudowa i rozwój zakładu
Po odzyskaniu części majątku zagrabionego na początku lat 40-tych XX wieku przez niemieckich okupantów, w 1949 roku zakład wznowił swoją działalność. Pierwsze lata powojenne to czas odbudowy fabryki i odtwarzanie produkcji w oparciu o technologie sprzed II wojny światowej.
Wzrost zapotrzebowania na ogumienie w latach 50-tych spowodował konieczność zwiększenia produkcji i uruchomienia nowych inwestycji. Zbudowano kilka zakładów, zmodernizowano technologię produkcji i kupiono nowoczesne maszyny. W 1959 r. do wytwarzania opon zaczęto używać kauczuk syntetyczny. Aby kształcić przyszłą kadrę pracowników dla potrzeb ówczesnego Zakładu Przemysłu Gumowego w Dębicy utworzono przyzakładową Szkołę Zawodową Przemysłu Gumowego. Od tego czasu, dzięki wytrwałej pracy kilku pokoleń pracowników, dębickie zakłady w szybkim tempie rozwijały się i modernizowały.
debica_70lat.jpg
Przełom technologiczny - pierwsza polska opona radialna
Na początku lat 60-tych rozpoczęto prace nad unowocześnieniem ogumienia, aby pod koniec lat 60-tych na rynku pojawiła się opona opasana. Trzy lata później w dębickich zakładach wyprodukowano pierwsze w Polsce opony radialne, na których pobito trzy światowe rekordy szybkości w jeździe długodystansowej na fiacie 125p. Prawdziwym przełomem w rozwoju zakładu było powstanie Wydziału Produkcji Opon Rowerowych oraz nowoczesnej Wytwórni Osobowych Opon Radialnych. Na początku lat 70-tych  zmieniono nazwę fabryki na Dębickie Zakłady Opon Samochodowych ,,Stomil”. Koniec lat siedemdziesiątych to także ożywiona współpraca z innymi zagranicznymi zakładami produkującymi opony m.in. z Czechosłowacji. Wraz z rozwojem zakładów zaczęto bardziej wspierać kulturę: został powołany Zespół Pieśni i Tańca Małopolska.

Nowy rozdział w historii firmy
Początek lat 90-tych to okres restrukturyzacji oraz przystosowania Fabryki do nowych realiów gospodarczych. Przełomową datą był rok 1991, kiedy to ,,Stomil” Dębica przekształcony został w jednoosobową Spółkę skarbu Państwa. W listopadzie 1993 r. zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na ,,Firma Oponiarska Dębica Spółka Akcyjna’’, w skrócie T.C. Dębica S.A. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w listopadzie 1994 roku, a w 1995 doszło do nabycia 32,7% akcji T.C. Dębica S.A. przez amerykańskiego inwestora – koncern The Goodyear Tire & Rubber Company, który stał się głównym udziałowcem Spółki.

Goodyear w Dębicy 
Wraz z podpisaniem kontraktu o nabyciu akcji T.C. Dębica S.A. przez The Goodyear Tire & Rubber Company, rozpoczął się nowy etap w historii Firmy, etap jej dynamicznego rozwoju. W ramach prowadzonych inwestycji wybudowano największe i najnowocześniejsze Centrum Logistyczne w Tarnowie. W najbliższych latach planowane inwestycje, polegające na modernizacji, rozbudowie i dostosowaniu linii produkcyjnych do wytwarzania opon w najbardziej dochodowych segmentach rynku - przeznaczonych do samochodów osobowych do jazdy z wysokimi i bardzo wysokimi prędkościami (opony typu high performance i ultra high performance)

Obecnie Firma Oponiarska Dębica S.A. jest jedną z największą spośród 15 fabryk Goodyeara w Europie i trzecią pod względem wielkości spośród blisko 60 fabryk koncernu na świecie. Dziś Dębica – zarówno marka produktu, jak i nazwa Firmy – jest powszechnie identyfikowana z producentem opon najwyższej jakości zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Firma Oponiarska Dębica S.A. zapewnia nie tylko zatrudnienie oraz wysokiej klasy produkty, ale również pomaga miastu Dębica, wspiera niepełnosprawnych z całego Podkarpacia, funduje stypendia dla zdolnej młodzieży i wzbogaca życie kulturalne regionu. W ostatnich pięciu latach na cele społeczne firma przeznaczyła ponad 3 mln zł.

Źródło: Goodyear
Udostępnij

Dębica opony

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj