Goodyear BioTred 2 - czarne bardziej zielone

Na paryskich targach SIMA, odbywających się w dniach 22-26 lutego 2009 r., Goodyear ujawnia jedyną w swoim rodzaju koncepcję opony, nazwaną BioTred 2.

Goodyear Optitrac BioTred2BioTred jest w pełni funkcjonalnym prototypem radialnej opony rolniczej Goodyear OPTITRAC 650/65R38, która tworzona jest przy wykorzystaniu komponentów kauczukowych, opartych na olejach roślinnych zamiast produktów ropopochodnych. Pochodne ropy naftowej, takie jak sadza oraz oleje technologiczne, to substancje tradycyjnie stosowane w branży oponiarskiej. Ropa naftowa jest surowcem występującym w ograniczonej ilości, a dodatkowo jej ceny, tak zmienne w ostatnim roku, postawiły przed branżą poważne wyzwanie i wpłynęły na tempo badań nad poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań.

„Inżynierowie chemicy w laboratoriach Goodyeara od pewnego czasu prowadzą program badawczy w zakresie nowych materiałów i procesów, które mogą zredukować ilość produktów ropopochodnych stosowanych w oponach rolniczych. Badania są kontynuacją naszych wysiłków włożonych w opracowanie pierwotnej opony BioTred, w której jako wypełniacza bieżnika użyto skrobi” – powiedział Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych w Goodyear Dunlop Tires Polska.

Zastosowanie olejów roślinnych w fazie produkcji mieszanki oznacza, że formuła jej składników musiała zostać zmieniona, a sam proces produkcji musiano unowocześnić, aby zagwarantować, iż parametry opony BioTred 2 będą tak samo dobre lub lepsze niż w przypadku tradycyjnych opon rolniczych OPTITRAC.
„Olej używany w BioTred 2 jest pochodną oleju palmowego. Jego przewaga polega na kompozycji kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Badaliśmy oraz testowaliśmy różne odmiany olejów roślinnych, zanim podjęliśmy decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego” – powiedział Patrick Kunysz, inżynier w ośrodku technologicznym Goodyear Technical Center (GTC) w Luksemburgu.
Przed wyprodukowaniem tej koncepcyjnej opony, każdy składnik mieszanki dokładnie przebadano w laboratoriach GTC w Luksemburgu pod kątem osiągnięcia założonych parametrów. Następnie opony BioTred 2 zostały wyprodukowane i w szerokim zakresie zbadane w warunkach drogowych oraz w terenie w całej Europie.

Dodatkową zaletą BioTred 2 jest to, że wszystkie składniki kauczukowe mieszanki w oponie spełniają już wymogi zawarte w przepisach Unii Europejskiej, dotyczących stosowania niskoaromatycznych związków wielopierścieniowych, które będą obowiązywały od stycznia 2010 r.
„Innowacyjna opona BioTred 2 była dla nas źródłem cennych informacji, które w przyszłości wykorzystamy do tworzenia nowych materiałów do produkcji opon oraz opracowywania technologii produkcji” – dodał P. Kunysz.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 60 zakładach w 25 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Goodyear zatrudnia ponad 75.000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Źródło: Goodyear
Udostępnij

Goodyear opony

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj