Samochody firmowe coraz bezpieczniejsze

Raport z badania bezpieczeństwa kierowców pojazdów firmowych i praktyk stosowanych przez MŚP.

Polskie przedsiębiorstwa coraz więcej uwagi przywiązują do bezpieczeństwa swoich flot, ale nadal brakuje praktycznego systemu promowania i szkolenia defensywnego stylu jazdy wśród kierowców aut firmowych - pokazuje Raport z badania bezpieczeństwa kierowców firmowych i praktyk stosowanych przez małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Badanie przeprowadzone przez IPC Consulting to kolejny etap programu na rzecz bezpieczeństwa kierowców samochodów firmowych – www.defensywnikierowcy.pl– Bezpieczne Auto Firmowe. Organizatorem programu jest miesięcznik „Auto Firmowe” i portal autofirmowe.pl, a sponsorem Goodyear.

Wyniki badań pokazują, że polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej wprowadzają rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo własnych samochodów firmowych. Ponad połowa ankietowanych potwierdziła, że w ich firmach stosuje się politykę samochodową. Z kolei, 74% spośród badanych małych i średnich przedsiębiorstw przyznała, że w ich firmie są propagowane idee nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

„Zauważamy w polskich firmach pozytywną tendencje dbania o bezpieczeństwo kierowców aut firmowych. Jest to o tyle ważne, że samochody firmowe stanowią istotną część ogólnej liczby samochodów na polskich drogach, a więc od nich również w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego” - powiedział Waldemar Jarosz, Dyrektor ds. Marketingu Grupy Goodyear Polska.

„Goodyear propaguje ideę jazdy defensywnej, ponieważ od lat przywiązuje ogromną wagę do bezpieczeństwa jazdy. Jak pokazuje ten raport, niezbędne są akcje zachęcające właścicieli firm do promowania bezpiecznego stylu jazdy wśród swoich pracowników. Dlatego też wierzymy, że takie akcje jak ‘www.defensywnikierowcy.pl- Bezpieczne Auto Firmowe’ przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach” – dodał Waldemar Jarosz.

Niestety, jak pokazuje raport, w wielu przedsiębiorstwach brakuje systemu, który promowałby bezpieczny styl jazdy. W aż 72% badanych firm kierowcy nie przechodzą kursu defensywnego sposobu jazdy. W zaledwie co piątym przedsiębiorstwie organizowane są szkolenia z zasad bezpiecznej jazdy, a tylko 15% firm sprawdza umiejętności kierowców, przy pomocy eksperta zewnętrznego.

Nienajlepiej wygląda również kwestia informowania o wypadkach, czy kolizjach drogowych. Co czwarty badany przyznaje, że w jego firmie nie są rejestrowane w formalny sposób wypadki samochodów firmowych, albo nie wie o tym, żeby taki system istniał. Ponad 2/3 respondentów przyznało, że w ich przedsiębiorstwie nie rejestruje się wypadków z udziałem samochodów prywatnych pracowników, używanych przez nich do celów zawodowych. W co trzeciej firmie brakuje również systemu sankcji za zatajanie informacji o wypadkach.

Blisko połowa badanych przyznała również , że w ich firmach nie kontroluje się prawa jazdy i liczby punktów karnych. 74% ankietowanych stwierdziło, że ich pracodawca nie prowadzi testów, które weryfikowałyby umiejętność kierowania samochodem. W co trzeciej firmie nie kontroluje się również dziennego czasu jazdy.

Kampania informacyjna programu www.defensywnikierowcy.plrozpoczęła się w maju bieżącego roku. Dotychczas do programu zgłosiło się prawie 10 tys. użytkowników. Ideą programu jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i świadomości kierowców, poprzez popularyzację zasad jazdy defensywnej wśród kadry kierowniczej oraz pracowników firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, użytkujących samochody służbowe.

Źródło: Goodyear
Udostępnij

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj