Narodziny Fuldy

W warszawskim Zoo na świat przyszły dwa czarne jaguary. Ich szczęśliwymi rodzicami są: czarna Beata i cętkowany Kali – jaguary, które już od kilku lat mieszkają w stolicy. Jedno z kociąt będzie nosić imię Fulda.

Opiekę nad Beatą sprawuje należącą do koncernu Goodyear marka Fulda. Jej znakiem firmowym jest jaguar - uosobienie szybkości, precyzji i silnego charakteru. Marka Fulda kociej rodzinie zapewnia pożywienie oraz dba o jak najlepsze warunki życia. Małe drapieżniki przyszły na świat 25 kwietnia br., ale musi minąć jeszcze nieco czasu, zanim będziemy mogli podziwiać całą rodzinę na wybiegu.

Narodziny Fuldy„Obecnie Beata ani na krok nie odstępuje swoich młodych. Nawet w obecności opiekunów, do których ma zaufanie, nie opuszcza swojej klatki, aby umożliwić jej wysprzątanie. Nie wiemy nawet jakiej płci są maluchy. Młode drapieżniki na wybiegu pojawią się dopiero pod koniec czerwca, kiedy przejdą wszystkie niezbędne szczepienia oraz obowiązującą po nich kwarantannę. W tej chwili są dla nich niebezpieczne nawet niegroźne dla nas zarazki przenoszone np. przez ptaki lub zwierzęta domowe” – powiedziała Maria Krakowiak, Kierownik Oddziału Zwierząt Drapieżnych, opiekująca się jaguarami w warszawskim Zoo.

Małe jaguary będą mieszkać na jednym wybiegu tylko z mamą. Kali będzie przebywać w osobnym pomieszczeniu. Nie zostanie dopuszczony do dzieci, ponieważ mógłby je zabić. Małe jaguary spędzą w Warszawie około roku (w warunkach naturalnych małe pozostają z matką przez okres około 2 lat), po czym trafią do wybranych ogrodów zoologicznych zagranicą. Poprzednia para młodych Beaty i Kalego, w listopadzie 2007 roku wyjechała do Phenianu. W ten sposób unika się krzyżówek spokrewnionych ze sobą zwierząt, a także dba o przetrwanie gatunku, który z powodu cennej skóry jest w warunkach naturalnych gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Chociaż rozmnażanie jaguarów w niewoli nie jest rzadkością, jednak nie jest to łatwy proces. Jaguary są wymagające i zdarza się, że samica i samiec nie przypadają sobie do gustu. Proces zapoznawania się samicy i samca w niewoli jest dokładnie zaaranżowany i kontrolowany, jednak bywa, że podczas decydującego zbliżenia samiec zabija samicę. Drugi miot Beaty i Kalego oznacza, że warszawskiemu ZOO udało się stworzyć zgodną parę.
„Niewielka ilość jaguarów w niewoli występuje w formie melanistycznej, tzn. o czarnym zabarwieniu futra. W naturze takie jaguary są jeszcze rzadsze. Są one poszukiwane przez ogrody zoologiczne na całym świecie. Goście naszego ogrodu, właśnie ze względu na umaszczenie, bardzo często mylą je z czarną panterą” - powiedziała Maria Krakowiak.

Jaguary (Panthera onca) są jednymi z najsilniejszych drapieżników na świecie. W naturze zamieszkują tereny trawiaste i tropikalne lasy Ameryki Południowej i Środkowej oraz pustynie w południowej części Ameryki Północnej. Siła ich szczęk przewyższa nawet lwa. Samce osiągają ponad dwa metry długości. Jaguary są doskonałymi pływakami i świetnie wspinają się po drzewach. Polują głównie nocą, a w ciągu dnia wylegują się w jaskiniach lub innych ustronnych miejscach. W czasie polowania skaczą za zdobyczą na odległość do 15 metrów i wysokość nawet do 6 metrów, dopadając ptaki lub małpy siedzące na gałęziach drzew. Żywią się zwykle dużymi ssakami, atakują także krokodyle i ryby. Na krótkich odcinkach potrafią biegać z prędkością ponad 70 km/h. Wbrew powszechnej opinii jaguary nie muszą być w cętki.

Źródło: Fulda
Udostępnij

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj