Test opon Continental

O 22% dłuższe przebiegi przed wymianą – to najważniejszy wynik testu porównawczego opon Continental, przeprowadzonego we współpracy z niezależną firmą autokarową.

Opony Continental założono na wszystkie koła jednego z sześciu luksusowych autokarów turystycznych Scania, należących do floty 12 pojazdów firmy Commandery Coaches z Worcester. Były one następnie skrupulatnie monitorowane równolegle z oponami innej renomowanej marki zamontowanymi w identycznym autokarze.

W autokarze wyposażonym w ogumienie Continental opony kół osi kierowanej wymagały wymiany po 133.000 kilometrów, natomiast te na kołach osi pędnej – po 205.000 kilometrów, co czyni dla wszystkich sześciu opon sumę 1.086.000 kilometrów. Dla porównania, opony konkurencyjnej marki wymagały wymiany po 116.000 kilometrów na kołach przednich i po 165.000 kilometrów na tylnych, czyli w sumie 892.000 kilometrów. Biorąc pod uwagę niższą cenę opon Continental, wyniki wykazały znaczną oszczędność ogólnych kosztów eksploatacji opon. Analizowano też inne czynniki, w tym wpływ na ekonomikę zużycia paliwa, poziom hałasu i własności jezdne – i w każdym przypadku wyniki okazały się pozytywne lub neutralne.

Continental Commandery Doświadczenie rozpoczęto analizą funkcji, jakie spełniać ma autokar, by następnie ustalić, który produkt z asortymentu firmy Continental będzie najodpowiedniejszy. Autokary w większości muszą pokonywać dalekie trasy autostradami, co oznacza nieprzerwaną jazdę z dużą prędkością (chociaż z zasady Commandery Coaches ustawia ograniczniki prędkości na 100 km/godz.) Zalecono zamontowanie opon 315/80R22.5 HSL1 na kołach osi przedniej a HDL1 na osi pędnej – obydwie opony zostały zaprojektowane dla tego typu eksploatacji.

Continental HSL1 ma wyjątkowo szeroką powierzchnię styku, więc opona zużywana jest równomiernie, co zapewnia jej dużą trwałość i dobre prowadzenie pojazdu. Nacięcia na barku bieżnika i skład chemiczny materiału przystosowany specjalnie dla osi kierowanej zapobiegają rozgrzewaniu się w czasie jazdy, co pozwala obniżyć zużycie paliwa. Niski poziom hałasu uzyskano dzięki starannie zaprojektowanej geometrii rowków bieżnika. Opony HSL1 zamontowane na Scanii należącej do Commandery Coaches osiągnęły do wymiany przebieg 133.000 kilometrów. Po wymianie na ten sam typ opon okazało się, że stare karkasy są w doskonałym stanie i uzyskano za nie bonifikatę, która została zaliczona na poczet przyszłych zakupów opon.

Eksploatację czterech opon HDL1 na kołach osi tylnej kontynuowano przez następne 70.000 kilometrów, zanim niezbędna była ich wymiana. Osiągnęły one imponujący przebieg 205.000 kilometrów. Pojazdy Scanii z napędem na tylną oś zapewniają duży moment obrotowy, co może mieć wpływ na zużycie opon. Dobre właściwości trakcyjne opon HDL1, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, pozwoliły zredukować efekt wysokiego momentu obrotowego i podnieść skuteczność hamowania, a co za tym idzie – zapewnić lepszą żywotności opon. Samo-oczyszczające własności HDL1 przyczyniają się do mniejszego zużycia opon, gdyż kamyki i inne ciała obce są odrzucane. Dlatego też karkasy były w tak dobrym stanie, że zostały zwrócone SkiTyres do ponownego wykorzystania po pogłębianiu lub bieżnikowaniu zgodnie z zalecanym przez Continental pięciostopniowym cyklem ContiLifeCycle. Firma Commandery kieruje się jednak zasadą, by we wszystkich pojazdach floty montować wyłącznie nowe opony.

Martin Rowley, Dyrektor naczelny Commandery Coaches, powiedział: „To znakomity wynik w porównaniu z przebiegami, po jakich zwykle musimy wymieniać opony naszych pojazdów Scania, zwłaszcza opony kół napędowych. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to przedłużenie przebiegu o 22 procent. Zużycie paliwa było mniej więcej takie samo, w żadnym razie nie wyższe, a nasi kierowcy stwierdzili, że sterowność pojazdów była dobra w każdych warunkach pogodowych. Przy flocie liczącej 12 pojazdów takie osiągi pozwolą nam znacznie obniżyć roczne koszty opon. Pomoże nam to również wypełnić podjęte w stosunku do naszych klientów zobowiązania co do punktualności i bezpieczeństwa jazdy.”

Przy docelowym poziomie sprzedaży rocznej ponad 26,4 miliardów € w roku 2008, Continental Corporation należy do największych dostawców przemysłu motoryzacyjnego na świecie. Jako dostawca układów hamulcowych, zespołów i komponentów do układów napędowych i podwozi, oprzyrządowania, rozwiązań z zakresu infotainment [informacji/rozrywki], elektroniki samochodowej, opon i części z elastomerów, koncern przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ochrony globalnego klimatu. Continental jest także profesjonalnym partnerem w zakresie sieciowej komunikacji samochodowej. W niemal 200 oddziałach koncernu rozlokowanych w 36 krajach zatrudnionych jest obecnie około 150 tysięcy osób.
Oddział Opon Pojazdów Użytkowych nadzorujący prace rozwojowe, produkcję i światową dystrybucję opon do samochodów ciężarowych, autobusów oraz opon przemysłowych odnotował w roku 2007 obroty na poziomie 1,5 miliarda €, przy zatrudnieniu ponad 8.000 osób.
Oddziały opon są Oficjalnym Sponsorem mistrzostw UEFA EURO 2008TM, które odbędą się w Austrii i Szwajcarii w czerwcu 2008r. Dalsze informacje można znaleźć na stronach www.ContiSoccerWorld.de, www.ContiFanWorld.com, oraz www.conti-online.com.

Źródło: Continental
Udostępnij

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj