Wyspa z Dunlopa słynąca

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia prędkości! Tym miejscem jest Isle of a Man.

Ograniczenie prędkości :-)
Brytyjska Wyspa Man to zielona kraina, do której co roku pielgrzymują tysiące spragnionych adrenaliny zapaleńców, by wziąć udział w legendarnym wyścigu motocyklowym Tourist Trophy. Trasa nazywana „Mountain Circuit” to wyzwanie dla najlepszych z najlepszych. Żeby mu sprostać, oprócz, rzecz jasna, wyjątkowych umiejętności trzeba mieć nerwy ze stali. Mimo starań organizatorów o zapewnienie maximum bezpieczeństwa, nie każdy startujący dojeżdża do mety, a impreza zbiera swoje tragiczne żniwo…

Tourist Tropy w pigułce: długość: 60.72 km, zakręty: ok. 250, średnia prędkość: 195 km/h, rekordowa średnia prędkość: 209,73 km/h (John McGuiness, 2007 r.). 250 zakrętów i 300 km/h!
Raz w roku spowite senną atmosferą celtyckie miasteczka przeżywają prawdziwe oblężenie. To tutaj, na Isle of a Man, od ponad stu lat w jedynym tego typu wyścigu ulicznym, profesjonaliści i amatorzy z całego świata stają do walki na starcie 61-kilometrowej trasy, prowadzącej przez wioski, miasteczka, górskie serpentyny i wyboiste trakty. Pędzących z zawrotną prędkością zawodników od murów zabudowań i przydrożnych latarni dzielą zaledwie centymetry. Do pokonania mają około 250 zakrętów, każdy o innym profilu! Różnica między najwyższym a najniższym punktem trasy wynosi 400 metrów! liczniki motocykli nierzadko pokazują ponad 300 km/h! Gros uczestników TT to profesjonaliści startujący na co dzień w wyścigach jako reprezentanci swoich krajów. Gwarancją dodatkowych emocji jest fakt, że do walki o najlepszy czas w szranki z profesjonalistami stają amatorzy.

Jak to wygląda?
Z dwóch tygodni imprezy, pierwszy przeznaczony jest na treningi. Poźniej przychodzi czas na wielkie ściganie. Sesje odbywają się na ogół dwa razy dziennie z podziałem na motocykle i sidecary. W serwisie możliwe jest uzupełnienie paliwa i wymiana tylnej opony. Zawodnicy nie startują razem i nie walczą pomiędzy sobą na trasie, to byłoby zbyt niebezpieczne. Każdy walczy o najlepszy czas przejazdu, który decyduje o zwycięstwie.

Legendarny Dunlop
na wyścig Tourist Trophy przywożonych zostaje co roku blisko 13 000 przeróżnych motocykli Pierwszy wyścig TT odbył się w 1904 roku. Zaczęło się od decyzji Automobilklubu Wielkiej Brytanii, aby na wyspie Man odbywały się zawody o puchar Gordona Benett’a. TT narodził się, kiedy w 1907 roku zorganizowano pierwsze wyścigi motocyklowe. Od tej pory tworzy się historia światowej stolicy wyścigów oraz legendy zwycięzców. Zawodnicy walczą też o wielkie pieniądze. W tym roku pula nagród wynosi 338.825 tysięcy funtów! Synonimem Tourist Trophy i jego największym bohaterem jest Irlandczyk – Joey Dunlop. W swoim charakterystycznym żółtym kasku wygrał imprezę 26 razy. W latach 1983 -1988 dokonał tego sześć razy z rzędu! Dunlop urodził się w Ballymoney w północnej części Zielonej Wyspy. Pięć razy został Mistrzem Świata w wyścigach motocyklowych. Był bardzo rodzinnym człowiekiem, wrażliwym na krzywdę innych. Wielokrotnie podróżował do Rumunii i na Bałkany w vanie pełnym podarunków i prowiantu dla cierpiących biedę dzieci. Zginął podczas wyścigów w Estonii, w lipcu 2000 r., kilka tygodni po kolejnej wygranej w Isle of Man Tourist Trophy. Główne trofeum imprezy nazwano jego imieniem.

Czerwiec
Wtedy właśnie nie znajdziecie wolnego miejsca na promach zdążających na wyspę. W czerwcu, zakochani w tej ekstremalnej odmianie jazdy, motocykliści świata i ich maszyny zgodnie podążają w jednym kierunku, aby spotkać przyjaciół, podziwiać startujących i oddać hołd tym, którzy przegrali z prędkością. Zapamiętajcie tę nazwę – Isle of a Man.

Wyspa Man (ang. Isle of a Man).
Mała wysepka na Morzu Irlandzkim ze stolicą w Douglas. Posiada status polityczny dependencji Korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Wielkiej Brytanii, Irlandii ani Unii Europejskiej.

Źródło: Dunlop
Udostępnij

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj