Nieziemska przyczepność

Czy ktoś z Was wie, co łączy Goodyeara z kosmosem? Nie? Otóż, to właśnie opona Goodyeara była pierwszą oponą na Księżycu!


W całej historii ludzkości nie było i zapewne nie bedzie bardziej sławnego odcisku buta...Jest 21 lipca 1969 roku, godzina 02:56:12 czasu wschodniego USA. Kosmonauta Neil Armstrong powoli schodzi po drabince lądownika. Cały świat przed ekranami czarnobiałych telewizorów wstrzymuje oddech. Słychać głos: „Jestem u dołu drabinki. Z bliska grunt wydaje się bardzo drobnoziarnisty. Wygląda niemal jak pył. Powierzchnia jest miękka. Mogę... mogę go z łatwością rozgarnąć czubkiem buta. Stopy zagłębiają się zaledwie na ułamek cala, może na jedną ósmą. Ale widzę ślady moich butów i wzór podeszwy odciśnięty w bardzo miałkim piasku” – relacjonuje Armstrong. Chwilę później odrywa się od drabinki i staje na powierzchni Księżyca. Wtedy wypowiada słynne zdanie, które obiegło cały świat – „To mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości”.

Księżycowego łazika znają wszyscy, ale o tym że na jego kołach zamontowano opony goodyear wie niewielu Pionierzy
Tak wyglądało jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku – słynny lot Apollo 11, którego transmisję telewizyjną śledziło pół miliarda ludzi na świecie! Armstrong był dowódcą misji, zaś pilotem lądownika księżycowego LM był Edwin „Buzz” Aldrin. Od tego czasu loty na orbitę okołoziemską stały się czymś niemal codziennym, ale to właśnie tamto wydarzenie sprzed niemal 40 lat wywarło niezatarte piętno w świadomości ludzkości – nigdy wcześniej człowiek nie stąpał po obcej planecie... Siłą rzeczy, nigdy też żaden pojazd nie jeździł po gruncie innym od ziemskiego. Pierwszy, który miał taką okazję – księżycowy łazik Armstronga – wyposażony był w opony Goodyeara!

Kosmiczny sukces
Spacer Armstronga po Księżycu trwał 2 godziny i 31 minut. W trakcie tej niezwykłej księżycowej przechadzki wraz z Aldrinem umieścili na Księżycu amerykańską flagę i przeprowadzili bezpośrednią rozmowę z prezydentem USA Richardem Nixonem. Zebrali 21,5 kg materiału księżycowego i wykonali kilka eksperymentów. Po 20 godzinach i 39 minutach na powierzchni księżycowej moduł Eagle wystartował i przycumował do orbitującego nad Księżycem modułu Columbia. 22 lipca Columbia opuściła orbitę Księżyca i skierowała się w stronę Ziemi. Dwa dni później załoga wylądowała na Oceanie Spokojnym. Astronautów przetransportowano śmigłowcem na lotniskowiec Hornet, na którym czekał Prezydent Nixon, aby osobiście powitać śmiałków i pogratulować zakończonej sukcesem misji. Na wypadek przywiezienia nieznanych drobnoustrojów księżycowych astronauci musieli przejść trwającą do 10 sierpnia kwarantannę. Lot Apollo 11 trwał 8 dni, 3 godziny i 18 minut.

Neil Alden Armstrong Najsłynniejszy astronauta
Neil Alden Armstrong od dziecka był zafascynowany lotnictwem, a swoją pierwszą podróż samolotem odbył już jako sześciolatek. Ukończył Uniwersytet Purdue, uzyskując licencjat z inżynierii aeronautycznej. W 1950 roku został powołany do wojska. Służąc w lotnictwie podczas wojny w Korei odbył 78 misji bojowych. Po jej zakończeniu uzyskał tytuł magistra inżynierii aeronautycznej. W 1955 roku Armstrong wstąpił w szeregi organizacji NACA (National Advisory Committee for Aeronautics), która przekształciła się następnie w znaną NASA (National Aeronautics and Space Administration) jako pilot doświadczalny. W 1962 roku został wytypowany jako kandydat do lotu w kosmos! Swój pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną odbył w 1966 roku jako dowódca Gemini VIII. Drugim, a zarazem ostatnim lotem była misja księżycowa Apolla 11. Po zakończeniu kariery w NASA w 1970 roku został wykładowcą na Uniwersytecie Cincinnati. Neil Armstrong jest skromnym człowiekiem, a sława ,jaka na niego spadła po locie Apollo11, zawsze wprawiała go w zakłopotanie. Dziś mający 78 lat Armstrong prowadzi spokojne życie z rzadka udzielając się publicznie.


Gumowe wyczyny
Opon Goodyear użyto również do pierwszego, masowo produkowanego samochodu osobowego (Ford), pasażerskiego samolotu odrzutowego oraz pojazdu, w którym ustanowiono lądowy rekord prędkości.

Źródło: Goodyear
Udostępnij

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj