Aktualności, promocje...

Dbaj o sprawne oświetlenie samochodu

Nie ma dobrego momentu na przepalenie się żarówki w reflektorze samochodu, ale gdy już do tego dojdzie, należy jak najszybciej wymienić ją na nową.

Dbaj o sprawne oświetlenie samochodu

Konstruktorzy stosują dziś różne rozwiązania w oświetleniu nowych samochodów. Coraz częściej wykorzystują diody LED, których żywotność ma być porównywalna z czasem eksploatacji pojazdu. W reflektorach głównych popularne są ksenony i bi-ksenony, które wykazują większą efektywność świetlną przy mniejszym poborze mocy i długim okresie działania. To właśnie one miały zastąpić tradycyjne żarówki halogenowe, jednak te w przeważającej części samochodów wciąż są stosowane. Jeśli więc mamy na myśli przepaloną żarówkę w reflektorze samochodu, to są to konstrukcje halogenowe. Z ich wymianą powinien sobie poradzić każdy kierowca.

Polskie przepisy nie nakładają obowiązku posiadania w samochodzie kompletu zapasowych żarówek. Policjant nie może więc ukarać nas za jazdę z przepaloną żarówką, jednak taka sytuacja nie może być dla nas wymówką – przestrzega Adam Klimek z Team TOTAL. – Niesprawne światła w samochodzie pogarszają zarówno naszą widoczność jako kierowcy, jak i widzenie nas przez innych użytkowników ruchu drogowego. Należy więc jak najszybciej usunąć tę usterkę, chociaż z praktyki mechanika wiem, że dziś nie jest to takie proste do wykonania.

Coraz więcej części i podzespołów znajdujących się pod maską silnika wymusza wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Utrudnia to niestety dostęp do obudowy reflektorów przednich. Aby wyjąć z nich żarówkę, trzeba na przykład zdemontować jakieś elementy czy też zdjąć koło i dostać się od strony nadkola. Dlatego warto profilaktycznie spojrzeć do odpowiedniego rozdziału instrukcji obsługi samochodu i przećwiczyć wymienione kroki na sucho.

Jako kierowcy powinniśmy być zawsze przygotowani na niespodziewane sytuacje. Dlatego wiedza, jak wymienić przepaloną żarówkę, to jedno, nie mniej ważne jest posiadanie zapasowego kompletu – dodaje Adam Klimek. – W reflektorach głównych wykorzystywane są żarówki halogenowe H4 lub H7. Informacje, który typ jest w naszym samochodzie, znajdziemy w instrukcji obsługi.

Oprócz żarówek H4 i H7 w oświetleniu zewnętrznym wykorzystywane są jeszcze inne typy: w światłach pozycyjnych mogą to być H1, w kierunkowskazach PY21W, a w światłach STOP P21W. Niezbędne informacje o typach i sposobie wymiany również znajdziemy w książce serwisowej pojazdu. O pomoc w doborze możemy też poprosić na przykład pracownika stacji benzynowej.

Jeszcze jedna, choć wzbudzająca dyskusję porada: żarówki wymieniamy parami. Po prostu dla własnej wygody, bo statystycznie przepalenie jednej oznacza, że żywotność drugiej także dobiega końca – uzupełnia Adam Klimek.

Adam Klimek - Ekspert Team Total

Zakupu oraz wymiany możesz dokonać w jednym z serwisów point S UNIGUM.

porady Total

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych