Aktualności, promocje...

Nowa paliwooszczędna opona Michelin X Multi Energy do transportu regionalnego

Na rynek trafiła opona Michelin X Multi Energy, która uzupełnia gamę Michelin X Multi o opony do transportu regionalnego. Nowa opona zastępuje Michelin X Multiway 3D. Przewoźnicy regionalni mogą teraz wybierać opony z poszerzonej gamy, stawiając albo na obniżenie zużycia paliwa, albo na szczególną trwałość ogumienia.

Michelin X Multi Energy zużywa nawet o 1,2 l paliwa na 100 km mniej niż jej poprzedniczka (na podstawie kalkulacji z VECTO [1]). Z kolei Michelin X Multi to o około 20 proc. więcej przebiegu niż Michelin X Multiway 3D.

Gama pozwala na dokonanie wyboru w zależności od profilu realizowanego transportu, m.in. od intensywności poruszania się po autostradach czy liczby dostaw dziennie, i postawienie głównie na trwałość opon lub oszczędność paliwa.

Opona Michelin X Multi Energy D

Paliwo jest drugą największą pozycją kosztową w budżetach przewoźników. Mimo to zaskakująco niski ich odsetek ma świadomość, że ​​to właśnie opór toczenia opon pochłania jedną trzecią paliwa w zestawie ciągnika z przyczepą. Pozostała część paliwa jest zużywana na pokonanie oporu powietrza i wewnętrznego tarcia mechanicznego.

To właśnie oszczędność paliwa czyni z Michelin X Multi Energy lidera na rynku opon dla transportu regionalnego. Zużycie paliwa na 100 km z nową oponą, obliczone przy użyciu symulatora VECTO, jest o 1,2 litra niższe od średniej dla opon trzech konkurentów premium. Przekłada się to na oszczędność ponad 3000 euro w całym cyklu eksploatacyjnym ciężarówki [2].

Tak znakomite wyniki opona zawdzięcza zastosowaniu trzech innowacyjnych technologii Michelin: Infinicoil, Regenion i Powercoil

Infinicoil to kord stalowy o długości ok. 400 metrów nawinięty na całym obwodzie opony, który oprócz wzmocnienia jej konstrukcji zapewnia większą stabilność, mniejsze zużycie paliwa i trwałość opony.

Regenion to technologia oparta na druku 3D form wulkanizacyjnych tworzywami metalicznymi, umożliwia otrzymanie w klockach bieżnika rowków, które otwierają się wraz z zużywaniem się opony. Dzięki temu rzeźba bieżnika gwarantuje efektywne odprowadzanie wody spod opony oraz przyczepność przez cały okres jej użytkowania.

Powercoil to bardziej wytrzymały, lżejszy stalowy kord osnowy nowej generacji. Oprócz niższej wagi opony charakteryzują się większą wytrzymałością i niższym oporem toczenia.

Oponę Michelin X Multi Energy można pogłębiać i bieżnikować, natomiast oznaczenie 3PMSF i M+S informuje o bardzo dobrej przyczepności opony w każdych warunkach pogodowych.

Opona Michelin X Multi Energy Z

Michelin X Multi Energy, przynosząca oszczędności opona o wyjątkowo niskim oporze toczenia, otrzymała homologacje wszystkich wiodących producentów samochodów ciężarowych. Od kwietnia opona w rozmiarze 315/70 R 22.5 na oś napędową i na wszystkie pozycje jest też dostępna na rynku wymiany.

Wśród transportowców coraz mocniej zauważalny jest trend ekologiczny. Również Komisja Europejska pracuje nad planem działania nakierowanym na redukcję emisji CO 2w transporcie drogowym. Jednym z owoców tych prac jest VECTO,symulator do obliczania zużycia paliwa i emisji CO 2samochodów ciężarowych. Od 1 stycznia 2019 r. wszyscy producenci pojazdów ciężarowych będą musieli zadeklarować obliczoną przy użyciu VECTO emisję CO 2nowych ciężarówek [3] sprzedawanych na rynku europejskim. Oznacza to, że regionalni przewoźnicy będą teraz mogli dokonać istotnego dla nich wyboru oszczędności paliwa i redukcji emisji CO 2. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli dużych flot, ponieważ w przetargach na usługi transportowe dość często pojawia się wymóg niskiej emisji gazów cieplarnianych.

[1] VECTO (Vehicle Energy Consumption Calculation Tool), to narzędzie do obliczania efektywności energetycznej pojazdów. Dzięki narzędziu opracowanemu przez Komisję Europejską we współpracy z JRC, IVT i TUV GRAZ, klienci otrzymają bardziej szczegółowe informacje na temat emisji CO 2samochodów ciężarowych, które używają lub mają zamiar kupić. Narzędzie VECTO pozwoliło także na wprowadzenia wartości progowych w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Więcej informacji:

https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/report-vecto-technology-simulation-capabilities-and-future-outlook

[2] 5-7 lat

[3] Samochody ciężarowe > 16 t od 01.01.2019; > 7,5 t od 01.01.2020


Źródło: Michelin
Udostępnij

opony

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych