Aktualności, promocje...

Jak przygotować się do wakacyjnej podróży

Wyjazd na wakacje powinien być wyjątkowy, ale warunkiem tej wyczekiwanej przez cały rok przyjemności jest oczywiście bezpieczeństwo. Poniżej kilka porad, które pomogą dotrzeć do wyznaczonego celu spokojnie i bezpiecznie.

Jak przygotować się do wakacyjnej podróży

Statystyka prawdę ci powie…

Według najnowszych badań Stena Line, samochód jako środek transportu cieszy się największą popularnością wśród Francuzów (66%), następnie Polaków (60%) i Niemców (58%). Głównym powodem, dla którego respondenci często wybierają samochód jest fakt, że — jak zauważa 75% ankietowanych — daje im on większą swobodę i elastyczność.

Z kim najchętniej wyjeżdżają? Aż 72% jako preferowanego towarzysza podróży wskazuje swoją „drugą połowę”, w odróżnieniu od 1%, którzy widzą w tej roli... swoją teściową.

Wprawdzie większość Europejczyków raczej nie kłóci się w czasie podróży autem, lecz kiedy już w trakcie długiej jazdy dochodzi do sprzeczki, jej tematem jest na ogół prędkość lub trasa. Dla 22% podróżujących głównym wyzwaniem jest zmieszczenie wszystkiego do auta i... pamiętanie o okularach przeciwsłonecznych, które dla 60% wakacyjnych podróżnych są najważniejszą rzeczą do zabrania!

Przed wyruszeniem w podróż Europejczycy w pierwszej kolejności lubią zaplanować trasę. Dopiero na drugim miejscu interesują się tym, czy samochód może ich bezpiecznie dowieźć na miejsce. Aż 64% uważa, że sprawdzenie drogi to najważniejsza rzecz przed wyjazdem na wakacje. Sprawnością pojazdu zainteresowanych jest natomiast 62% respondentów.

Ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Kontrole bezpieczeństwa przeprowadzone przez Bridgestone ujawniły, że 78% samochodów w Europie ma co najmniej jedną niedopompowaną oponę. W Wielkiej Brytanii 57% opon jest wymienianych po osiągnięciu minimalnej dopuszczalnej głębokości bieżnika 1,6 mm, natomiast 21% francuskich kierowców jeździ na oponach zużytych do poziomu 1,6 mm lub nawet bardziej… a mimo to wymianę ogumienia odkłada na później! W Hiszpanii 75% wypadków drogowych spowodowanych usterkami opon wynikało z używania ogumienia z drugiej ręki. Wszystkie opisane wyżej kwestie mogą prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, a także nadmiernego zużycia paliwa i wcześniejszego zużywania się opon.

Jak bezpiecznie pokonywać wakacyjne trasy? Firma Bridgestone przygotowała kilka zaleceń, których przestrzeganie pozwoli kierowcom w spokoju i bezpieczeństwie dotrzeć do celu.

Sprawdź swoje opony

Bezpieczeństwo na drodze zaczyna się od dobrania właściwych opon, dostosowanych do pory roku. Używanie opon zimowych latem może wydłużyć drogę hamowania nawet o 30%.

Równie ważne jest odpowiednie ciśnienie w ogumieniu: zbyt niskie ciśnienie nie tylko zmniejsza skuteczność hamowania i bezpieczeństwo manewrów, ale powoduje także wyższe spalanie oraz szybsze zużywanie się opon. Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, ponieważ gorące powietrze rozszerza się, co może powodować nieprawidłowy pomiar. Informacje dotyczące zalecanych wartości ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na wewnętrznej stronie słupków drzwi lub pod klapką wlewu paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli auto jest w pełni obciążone, ciśnienie w oponach należy zwiększyć.

Minimalna wymagana przepisami głębokość bieżnikato 1,6 mm. Najlepiej sprawdzić tę wartość przy użyciu specjalnego miernika lub wbudowanego w oponę wskaźnika zużycia bieżnika. Oponę trzeba wymienić, kiedy powierzchnia bieżnika zrównała się z markerami jego zużycia umieszczonymi w poprzek kierunku obrotu koła. A oto praktyczna rada: włóż monetę 5 zł do bieżnika; jeżeli widać srebrną otoczkę, czas zmienić oponę.

Warto także sprawdzić, czy opona nie ma pęknięć, nacięć ani innych drobnych uszkodzeń. Duże obciążenie w czasie podróży wakacyjnych w połączeniu z upałem i zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu może skończyć się nagłym pęknięciem opony, które grozi utratą panowania nad pojazdem. Należy zwracać szczególną uwagę na ogumienie samochodów kempingowych oraz przyczep turystycznych i towarowych, zwłaszcza jeśli pojazdy te przez jakiś czas nie były używane.

Znajdź czas na rzut oka pod maskę

Przed wyjazdem zaleca się także zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić poziom oleju, płynu w chłodnicy oraz płynu do spryskiwaczy. Przy zimnym silniku poziom oleju i płynu w chłodnicy powinien znajdować się między znakami odpowiadającymi jego minimalnej i maksymalnej ilości w układzie. Latem do płynu do spryskiwaczy należy dodawać specjalny środek usuwający owady z przedniej szyby. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, warto także sprawdzić pióra wycieraczek: jeżeli zostawiają smugi lub nie mają właściwego kontaktu z szybą, należy je wymienić.

Niech stanie się światłość

Sprawdziłeś już czy kierunkowskazy, światła hamowania i reflektory są sprawne? Odpowiednią kontrolę można przeprowadzić, korzystając z pomocy drugiej osoby, która obserwuje samochód z zewnątrz, podczas gdy kierowca włącza kolejno poszczególne światła. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżujemy do takich krajów jak: Włochy, Szwecja czy Szwajcaria, gdzie obowiązuje używanie świateł do jazdy dziennej. Za niesprawne oświetlenie można tam dostać mandat.

Sprawdź czy jesteś gotowy na nieprzewidziane sytuacje

Standardowe wyposażenie bezpieczeństwa składa się z trójkąta ostrzegawczego, kamizelek odblaskowych oraz apteczki pierwszej pomocy. Przed wyjazdem należy sprawdzić jej datę ważności. Warto także policzyć dostępne kamizelki odblaskowe. W wielu krajach wymaganych jest ich tyle, ile osób podróżujących danym autem. Obowiązkowe mogą być także inne elementy wyposażenia. Ich brak to ryzyko kolejnego mandatu!

Drobne standardowe kontrole pozwalają w łatwy i prosty sposób przygotować auto na wakacyjny wyjazd. Przeprowadzając je, można zmniejszyć niepotrzebny stres i zapobiec awariom. Pamiętaj by z przeglądem samochodu nie zwlekać do ostatniej chwili przed podróżą. Sprowadzenie niektórych części zamiennych lub wymiana ogumienia może trochę potrwać!

Więcej wskazówek dotyczących wyboru bezpiecznego ogumienia na wakacyjną podróż można uzyskać w serwisach Point S UNIGUM


Źródło: Bridgestone
Udostępnij

Bridgestone opony porady

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych