Ekologiczne technologie w produkcji opon

Proekologiczne technologie w oponach do pojazdów ciężarowych Grupy Goodyear.

Kwestie ochrony środowiska naturalnego mają coraz większe znaczenie już nie tylko dla osób prywatnych, ale i całych branż. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska stanowi transport samochodowy, szczególnie ciężarowy. Wprowadzając ekologiczne rozwiązania do flot samochodowych, firmy dbają o środowisko naturalne, ale i uzyskują znaczne korzyści finansowe. Wynikają one z oszczędności wypracowywanych dzięki zmniejszeniu kosztów eksploatacji floty.

Przy rosnących cenach paliwa, jak również coraz bardziej restrykcyjnym ustawodawstwie dotyczącym emisji zanieczyszczeń, zużycie paliwa jest głównym ekonomicznym i ekologicznym czynnikiem w operacjach transportowych. Dlatego zarówno producenci oraz użytkownicy samochodów coraz częściej poszukują technologii, które zmniejszają zużycie paliwa oraz są bardziej przyjazne środowisku.

Ponadto, w wielu krajach, w tym również w Polsce wprowadzono lub planuje się wprowadzenie reguł podatkowych opartych na zużyciu paliwa przez dane auto lub jego emisji CO2, (tzw. "podatek ekologiczny"). Można się spodziewać, że regulacje prawne będą coraz bardziej restrykcyjne w kwestiach dotyczących środowiska naturalnego.

Aspekty ekologiczne od wielu lat są ważnym elementem rozwoju produktów Grupy Goodyear. Opracowywanie opon bardziej przyjaznych środowisku, z konkretnymi korzyściami dla klientów, takimi jak mniejsze zużycie paliwa, lepsza trwałość i krótsza droga hamowania, nigdy nie odbywa się kosztem innych cech opony oraz parametrów bezpieczeństwa.

"Goodyear dąży do obniżania kosztów operatorów flot przez dostarczanie im kompleksowych, ekologicznych technologii. Już od momentu projektowania nowej opony, współpracujemy z producentami montującymi opony jako wyposażenie fabryczne oraz operatorami flot. Każde zwiększenie żywotności, przebiegów i ładowności opony oznacza redukcję emisji CO2 poprzez zmniejszenie ilości paliwa, mniej zużytych surowców, krótszy proces produkcji, mniej odpadów do utylizacji oraz niższy koszt dla klienta" - powiedział Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych Grupy Goodyear Polska.

Bieżnikowanie dla środowiska
Wszystkie te potrzeby spełnia technologia TreadMax - najnowsza linia produktów bieżnikowanych dla opon z generacji Max Technology. Opony bieżnikowane oferują parametry równe tym, jakie znajdziemy w nowej oponie z technologią Max. Bieżnikowanie to istotny element obniżania kosztów przez użytkowników opon. Opony Goodyear mogą być rowkowane po pierwszym zużyciu oraz po bieżnikowaniu, co oznacza optymalne wydłużenie ich żywotności. Zależnie od zastosowania, możliwe jest wielokrotne bieżnikowanie. Wszystkie te cechy opon bieżnikowanych przekładają się na znaczne korzyści dla środowiska naturalnego. Wydłużenie przebiegu opony oznacza oszczędność surowców, ograniczenie ilości substancji chemicznych wprowadzanych do środowiska oraz zmniejszenie liczby utylizowanych osnów. Parametry opony TreadMax pozwalają również zmniejszyć zużycie paliwa,

"Pogłębienie bieżnika o 3 mm pozwala zwiększyć przebieg o dodatkowe około 25% bez pogorszenia parametrów opony. To niebagatelna korzyść dla operatorów, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych realiach biznesowych. TreadMax nie tylko wydłuża żywotność opon, ale również poprawia ich parametry w zakresie przebiegu i zużycia paliwa. Oznacza to, że opony TreadMax oferują te same korzyści, co nowe ogumienie, generując jednak niższe koszty oraz w mniejszym stopniu wpływają na środowisko" - powiedział Janusz Krupa.

Opony, które oszczędzają paliwo
W linii opon przeznaczonych do transportu dalekobieżnego marki Goodyear znajdują się modele Marathon LHS II (na oś sterującą) oraz Marathon LHD II (na oś napędową). Wykorzystują one technologię FuelMax, która zapewnia im niskie opory toczenia, duże osiągane przebiegi oraz wysoką wytrzymałość, co przekłada się na oszczędność paliwa.
"Głównymi czynnikami wpływającymi na ekonomiczną i ekologiczną przewagę opon z technologią FuelMax jest żebrowy wzór bieżnika, zapewniający mniejsze opory toczenia, głównie ze względu na mniejszą powierzchnię styku opony z nawierzchnią. Opony z technologią FuelMax mają niski profil, dlatego są bardziej sztywne, dzięki czemu mniej uginają się pod ciężarem i dlatego mają zasadniczo mniejsze opory toczenia niż opony o wysokim profilu. Stosowanie opon FuelMax na wszystkich osiach może spowodować znaczny spadek zużycia paliwa, redukcję oporu toczenia pojazdu o 10 %, co skutkuje zmniejszeniem zużycia paliwa o około 3%" - powiedział Janusz Krupa.
Nie możemy wpłynąć na poprawę warunków drogowych, jednak stosowanie ekonomicznych opon o niskich oporach toczenia, w połączeniu z utrzymywaniem pojazdu i opon w dobrym stanie, jak również odpowiednim stylem jazdy, pozwala zmniejszyć zużycie paliwa w samochodach ciężarowych w porównaniu z używaniem "standardowych opon" w tych samych pojazdach.

Bardziej zielono w miastach
Bieżnikowanie opon i oszczędność paliwa, to nie jedyny kierunek działań proekologicznych, podejmowanych przez Dział Badań i Rozwoju Goodyeara. Inżynierowie pracują także nad wydłużeniem przebiegu i zmniejszeniem poziomu hałasu, generowanego przez opony w pojazdach pracujących w środowisku miejskim, w zgodzie z planowanymi wymogami UE dotyczącymi emisji hałasu.
Przykładem może być Goodyear UrbanMax - gama opon całorocznych do pojazdów miejskich, oferująca zwiększoną żywotność oraz doskonałe parametry hamowania na mokrej i pokrytej śniegiem nawierzchni.
"Największą zaletą UrbanMax dla naszych klientów jest zwiększona żywotność nowych opon. MCA oferują 30% więcej przebiegu niż jej poprzedniczka, a MCD Traction - 40 % więcej. Pozwala to dłużej jeździć na tym samym zestawie opon i zmniejszyć koszty ich utylizacji. Równie ważna jest niska emisja hałasu, która charakteryzuje te opony" - powiedział Janusz Krupa.


Źródło: Goodyear
Udostępnij

Goodyear opony

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj