Więcej technologii hybrydowej na drogach

Niemieccy kierowcy przychylnym okiem patrzą na przyjazne dla środowiska napędy hybrydowe. Blisko 30% widzi siebie jako potencjalnych nabywców ekologicznych pojazdów.

Kupujący oczekują jednak, że cena takiego auta będzie niższa, a oszczędności wynikające z eksploatacji - większe. Powyższe informacje zostały oparte na ankiecie przeprowadzonej przez koncern Continental wśród ponad 1000 kierowców. 

continental_hybrid.jpg
Niemcy dysponują coraz większą wiedzą na temat napędów alternatywnych, a w szczególności technologii hybrydowych. Prawie 90% respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy słyszeli bądź czytali coś na ten temat, co jest wynikiem lepszym od tego uzyskanego w zeszłorocznej ankiecie czyli - 86,9%.  Tendencja zwyżkowa jest szczególnie zauważalna w przypadku kobiet uczestniczących w badaniach.
W 2007 r. nieco ponad połowa (61,6%) kobiet będących kierowcami przyznała się do jakiejkolwiek wiedzy na temat technologii hybrydowych. Wartość ta w 2008 r. wzrosła do ok. 75%, a w bieżącym roku osiągnęła poziom 79%. Liczba kobiet rozróżniających hybrydy jako alternatywne rodzaje napędu, łączące silnik elektryczny i spalinowy, wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 36%. Jedna na pięć kobiet była w stanie samodzielnie wyjaśnić zasady działania tej technologii”.
Cena pozostaje głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o kupnie pojazdu hybrydowego. Podczas gdy w zeszłym roku cena zakupu auta z napędem hybrydowym odgrywała decydującą rolę w przypadku 29,7% wszystkich kierowców, to w 2009 roku liczba ta wzrosła do 37,8%. W 2007 r. 27,5% wszystkich kobiet zakładało ewentualność kupna auta wyposażonego w napęd hybrydowy, jeżeli cena byłaby odpowiednia, natomiast w tym roku było to już 39%.
Ankieta pokazuje, że czynniki środowiskowe i sposób jazdy także działają na korzyść hybryd, chociaż w różnym stopniu w przypadku mężczyzn i kobiet. Więcej niż jedna na pięć kobiet w Niemczech kupiłaby pojazd hybrydowy ze względu na środowisko. Przyjemność z jazdy, kluczowy czynnik dla zaledwie 11,2% badanych, nie jest najważniejszy. Z drugiej strony, w przypadku mężczyzn ten czynnik odgrywa znacznie większą rolę niż względy ekologiczne (odpowiednio 19,9% i 12%). Wzrost stopnia prawdopodobieństwa zakupu przez nich samochodu hybrydowego był jednak marginalny. Dla 28,4% niemieckich mężczyzn (27,4% w 2008 r.) prawdopodobieństwo kupna hybrydy jest duże lub bardzo duże.
To, co czyni hybrydy opcją godną rozważenia, to oszczędności w zużyciu paliwa sięgające 25%. Napędy hybrydowe są idealne na krótkie trasy – a takie zwykle pokonuje statystyczny niemiecki kierowca. Większość ankietowanych podróżuje swoim samochodem mniej niż 30.000 km rocznie, z czego ok. 66% to jazda po mieście, na krótkich odcinkach. Badanie wykazało także, że kobiety w Niemczech to przede wszystkim kierowcy krótkodystansowi.
Ankieta Continental potwierdziła także fakt, że zmiana cen paliwa ma wpływ na przyzwyczajenia Niemców dotyczące ekonomicznej jazdy. Gdy w 2008 r. ceny benzyny wzrosły, 76,1% wszystkich kierowców konsekwentnie dostosowało swój styl jazdy do zaistniałej sytuacji. Liczba ta zmniejszyła się do 73,6% w 2009 r., wraz ze spadkiem cen paliwa.
Z pewnością upłynie jeszcze sporo czasu zanim dzisiejsze silniki spalinowe zostaną zastąpione przez jednostki napędowe o zerowej emisji spalin. Niemniej Continental przewiduje, że w 2012 r. na całym świecie będzie eksploatowanych dwa miliony pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym.

Źródło: Continental
Udostępnij

Continental technologie

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj