Przezroczyste opony - bez tajemnic

Continental testuje opony z pomocą nowoczesnej tomografii komputerowej  i jest obecnie jedynym producentem opon, który wykorzystuje nowy skaner CT w celu optymalizacji prac nad prototypowymi modelami opon.

Urządzenie zostało zainstalowane w koncernowym Centrum Badań i Rozwoju w Hanowerze. Pozwala ono znacząco skrócić czas potrzebny na kompleksowe prześwietlenie opony oraz wpływa na poprawę jakości wykonanych obrazów.  Poszczególne elementy konstrukcyjne opony mogą być wyświetlane osobno tak, aby można było zbadać zużycie np. poszczególnych części osnowy.

Inżynierowie koncernu Continental kontrolują testowe opony za pomocą starszej generacji skanera do tomografii komputerowej już od ponad dziesięciu lat. Skaner umożliwia monitorowanie poszczególnych materiałów zawartych w oponie bez uszkadzania jej struktury i stanowi tym samym uzupełnienie pozostałych opcji badawczych, takich jak promienie X czy ocena wzrokowa. Skaner skupia się na deformacjach materiałów wzmacniających, takich jak stalowe kordy, i ich dokładnym rozmieszczeniu w oponie. Symulowane i wyświetlane są także zniekształcenia opony w trakcie wchodzenia w zakręty, hamowania oraz będącej pod znacznym obciążeniem.

Najnowszy skaner CT spowoduje, że liczba prześwietlonych w ten sposób opon wzrośnie dziesięciokrotnie. Oprócz możliwości szybszego analizowania wnętrza opon, dużą zaletą jest również wyższa rozdzielczość tego skanera. Może on także symulować realistyczne warunki, takie jak obciążenia, kąt pochylenia koła, poślizg, przyspieszenie oraz moment hamujący, a także badać ich wpływ na poszczególne części opony. Dzięki temu można przeprowadzić trójwymiarową analizę poszczególnych części oraz opony jako całości. Dotychczas wykorzystywane skanery umożliwiały jedynie wyświetlanie poszczególnych fragmentów lub wycinków całej opony. Teraz pracownicy działów badawczych mają do dyspozycji trójwymiarowy widok większej powierzchni, składającej się z poszczególnych fragmentów opony. 

Continental jest aktualnie jedynym producentem ogumienia, który z taką precyzją może badać wpływ różnych obciążeń na zależność między materiałami wzmacniającymi a mieszanką gumową. Dzięki temu specjaliści z Hanoweru mogą konstruować i wytwarzać produkty spełniające najsurowsze wymagania współczesnej techniki i  technologii.

Continental ze sprzedażą przekraczającą 24 miliardy euro, jest jedną z pięciu największych na świecie firm w branży dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego. Dostarczając opony, systemy hamulcowe, komponenty układów napędowych i systemów podwozi, oprzyrządowanie, elektronikę samochodową i elastomery techniczne, korporacja przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa jazdy i ochrony światowego klimatu. Korporacja zatrudnia obecnie około 133.000 pracowników w prawie 190 lokalizacjach w 35 państwach. Co czwarta opona w Europie produkowana jest przez grupę Continental. Ponad 30 procent nowych europejskich samochodów zjeżdżających z linii montażowych jest wyposażonych w opony grupy Continental. Dział opon koncernu Continental jest Oficjalnym Sponsorem Mistrzostw Świata FIFA 2010TM, które odbędą się w Afryce Południowej.

Źródło: Continental
Udostępnij

Continental opony

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj