Aktualności, promocje...

Flagowa seria opon sportowych kończy 40 lat

Opony z linii ADVAN, stworzone zgodnie z indywidualnymi wymaganiami ekip wyczynowych, na przestrzeni 4 dekad stały się nieodłącznym elementem największych rajdów i wyścigów na świecie. Jednocześnie są przykładem udanego wykorzystania doświadczeń sportowych w masowej produkcji opon, docenianym przez największe koncerny samochodowe.

Obchodząca w tym roku 40-stkę linia opon ADVAN, japońskiej marki YOKOHAMA, właśnie święci triumfy na najtrudniejszych światowych torach umożliwiając uczestnikom, takim jak Yvan Muller, José María López czy Thed Bjork zaciętą walkę o tysięczne części sekundy. Jako wyłączny dystrybutor opon dla ekip wyścigowych WTCR (FIA World Touring Car Cup) w 2018 roku, YOKOHAMA dostarczyła najnowsze ogumienie ADVAN, z ulepszonymi rozwiązaniami zwiększającymi szybkość i precyzję prowadzenia na mokrej nawierzchni.

Flagowa seria opon sportowych kończy 40 lat

1978: Narodziny marki

Początek tej historii sięga 1978 roku. Wówczas YOKOHAMA, jako oficjalny sponsor Japan Racing of Champions, po raz pierwszy opracowała opony wyścigowe, według specjalistycznych wytycznych dla osiągnięcia najlepszych parametrów w warunkach szybkiej jazdy. W tym samym roku marka wprowadziła do produkcji pierwszy model opony o nazwie ADVAN HF. Opona zapewniała dobre prowadzenie i przyczepność przy niesprzyjającej pogodzie, zachowując równie dobre osiągi na suchej nawierzchni. Ta pierwsza w Japonii radialna opona sportowa, z zastosowaniem stalowego opasania osnowy, dała początek nowej serii ogumienia w portfolio japońskiego producenta. Oznaczenie, rozpoczynające się pierwszą literą alfabetu, podkreślało wiodący charakter sportowej linii. Nazwa – pochodząca od ang. advance– nawiązywała do nieustannego rozwoju marki, podkreślając jej technologiczne zaawansowanie.

Opona ADVAN HF

Od kultowej ADVAN HF Type D....

Od początku linia opon ADVAN konstruowana była w oparciu o potrzeby motorsportu, stanowiącego doskonały obszar poznawczy tworzenia nowych rozwiązań. YOKOHAMA stała się stałym wsparciem dla drużyn wyścigowych, rywalizujących we wszystkich kategoriach sportów motorowych w Japonii. Doświadczenia zebrane podczas wydarzeń, pozwoliły opracować nowy asymetryczny wzór bieżnika. Jego unikalna, w połowie gładka rzeźba stała się znakiem rozpoznawczym nowego modelu ADVAN HF Type D. Unikatowy wzór w połączeniu z wyjątkową wydajnością sprawiał, ze opona ADVAN HF Type D zyskała pozycję wiodącego produktu, stając się krokiem milowym w rozwoju marki. Kolejne lata dostarczania zespołom startowym ogumienia dostosowanego do warunków każdego wyścigu, to dalszy rozwój technologii opon YOKOHAMA na rzecz maksymalnych osiągów na suchym i mokrym torze. W sportowym świecie określenie "YOKOHAMA na deszcz" stało się aforyzmem. Podczas All Japan Fuji 500 km 24 listopada 1985 r. w wyniku ulewnych opadów samochody traciły przyczepność i masowo wycofywały się z rywalizacji. Jadący z numerem 25. ADVAN Porsche w rekordowym tempie pokonał dystans na japońskich oponach, wygrywając wyścig. Podobnie było w marcu 2009 r., podczas sezonu Super GT na torze Okayama w Japonii, gdy intensywny deszcz i opony YOKOHAMA zadecydowały o wynikach rozgrywki. Obecnie ogumienie projektowane dla potrzeb motorsportu obejmuje specjalistyczne modele. Od opon ADVAN A005 – z gładkim bieżnikiem (slick) zaprojektowanym dla zapewnienia maksymalnej przyczepności i krótkiej drogi hamowania wyłącznie na suchej nawierzchni, przez opony wyścigowe z homologacją drogową ADVAN Neova AD08 (semi-slick), które dzięki odpowiedniej kombinacji związków mieszanki gumowej i konstrukcji bieżnika z bocznymi wzmocnieniami, zapewniają właściwą trakcję i wysoką wydajność na torze, po opony rajdowe ADVAN A053, przeznaczone do stosowania na różnej nawierzchni, typu asfalt, szuter, piasek – wykorzystywane przez zawodników Rajdowych Mistrzostw Europy – FIA ERC.

1994 ADVAN Porsche Japan

...po sportowe technologie dla każdego

Opracowane przez japońskich inżynierów wybrane rozwiązania znajdują zastosowanie w masowej produkcji opon z serii ADVAN. Legendarna opona ADVAN HF Type D, była pierwszym modelem, który trafił do masowej produkcji, po sukcesach na światowych torach wyścigowych, stając się fabrycznym wyposażaniem Porsche lat 70 i 80. Przykładem jednego z ostatnich i najbardziej docenionych na świecie modeli osobowych jest ADVAN Sport V105. Sportowa opona wykorzystuje m.in. technologię Matrix Body Ply, stworzoną w oparciu o doświadczenia związane z udziałem w wyścigach WTCC. Jej efektem jest zmniejszona podatność opony na ugięcia, zwiększająca siłę docisku i precyzję kierowania, zapewniająca lepszą sterowalność i wyczucie samochodu. Dzięki innowacyjnym składnikom mieszanki gumowej model wyróżnia najwyższa ocena przyczepności na mokrej nawierzchni – klasa A lub B. Spośród wszystkich opon YOKOHAMA, model ADVAN Sport V105 cieszy się największym uznaniem koncernów samochodowych. Model jest pierwszym wyposażaniem pojazdów, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Audi, Mazda czy Subaru.

Wysokie osiągi opon ADVAN doceniają producenci aut premium na całym świecie m.in. Porsche, Mercedes-AMG, Lexus, Lotus czy Tesla, wybierając opony z tej serii do fabrycznego montażu. Jak zapowiadają japońscy inżynierowie marka nie ustaje w udoskonalaniu technologii sportowych, rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i komfortu, projektując kolejne innowacyjne opony w serii ADVAN


Źródło: Yokohama
Udostępnij

opony Yokohama

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych