Aktualności, promocje...

Sięgnij po zamiennik

Oryginalne części w samochodach osobowych i ciężarowych to gwarancja bezawaryjnej jazdy. Ale ich dostępność, a co ważniejsze – cena, powodują, że mechanicy muszą szukać tzw. zamienników.

Sięgnij po zamiennik

W przypadku filtrów (powietrza, oleju, paliwa, kabiny) warto sięgnąć po markę PZL Sędziszów – krajowego producenta, która w ofercie ma zamienniki do najpopularniejszych marek i modeli pojazdów. Wszystkie filtry i wkłady PZL Sędziszów spełniają wymagania stawiane oryginalnym częściom zamiennym lub są częściami o porównywalnej jakości. Mogą być również stosowane przez autoryzowane stacje obsługi.

Co o tym decyduje?

  1. Skuteczność (nazywana też sprawnością lub efektywnością) filtra, określana w procentach. Jest to iloraz masy zanieczyszczeń zatrzymanych przez filtr do masy wszystkich zanieczyszczeń dostarczonych do filtra. Przeprowadzone w laboratorium badawczo-pomiarowym testy wykazały skuteczność filtrów powietrza produkcji PZL Sędziszów na poziomie 99.98[%], podczas gdy te same filtry konkurencyjnych producentów wykazywały ją na poziomie 99.5[%]. Jeszcze korzystniej wypada porównanie skuteczności w przypadku konkretnej wielkości zanieczyszczeń w filtrach oleju i paliwa. Dla zanieczyszczeń wielkości 5[um], które we współczesnych systemach smarowania i zasilania paliwem są uważane jako szkodliwe, skuteczność ich zatrzymywania przez filtry PZL Sędziszów jest kilkakrotnie większa niż w przypadku innych, znanych producentów.
  2. Chłonność (pojemność), czyli ciężar zanieczyszczeń (wyrażony w gramach lub kilogramach) zatrzymanych przez filtr do osiągnięcia końcowego spadku ciśnienia, określonego przez producenta silnika. Parametr ten dla niektórych filtrów powietrza produkcji PZL Sędziszów jest nawet o 30% większy niż dla filtrów konkurencji.
  3. Przepuszczalność to ilość pyłu (wyrażona w gramach), która nie została zatrzymana przez filtr i przeniknęła do układu (zasilania lub smarowania) silnika lub - w przypadku filtrów klimatyzacyjnych - do kabiny pasażerskiej. Filtry PZL Sędziszów w tym zakresie przewyższają konkurencję nawet pięciokrotnie.
  4. Inne parametry filtrów, ważne dla eksploatacji silnika, to starannie zaprojektowana przegroda filtracyjna, której powierzchnia nie może być mniejsza niż w filtrach stosowanych na tzw. pierwszy montaż. Z kolei w filtrach oleju ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa (by-pass) jest dokładnie takie samo, jak określa konstruktor silnika. Niezwykle ważnym parametrem dotyczącym wszystkich filtrów, a w szczególności filtrów oleju i paliwa, jest tzw. charakterystyka hydrauliczna nowego, czystego filtra. Jest to zależność wielkości przepływu filtrowanego medium (l/min) od spadku ciśnienia. Na tej podstawie można przewidzieć jak filtr będzie spełniał swoją funkcję w czasie eksploatacji. Wszystkie filtry produkowane przez PZL Sędziszów w czasie tego rodzaju testów wykazywały identyczną charakterystykę jak filtry konkurencyjnych producentów.

Jakość i niezawodność filtrów PZL Sędziszów jest potwierdzana kompleksowymi badaniami każdego parametru filtra na stanowiskach badawczych. Z kolei materiały używane do produkcji filtrów są wcześniej testowane i sprawdzane w laboratorium kontroli jakości.

Najbardziej znane zamienniki PZL Sędziszów, pasujące do popularnych marek samochodów ciężarowych:

Wkład filtra powietrza WA301450

Wkład filtra powietrza WA301450 – stosowany w samochodach ciężarowych i autobusach marek: Mercedes, Iveco, Van Hool, Steyr, Neoplan, Tatra oraz maszynach rolniczych Fendt, Claas, Deutz-Fahr


Filtr oleju PP2014

Filtr oleju PP2014 – stosowany w samochodach ciężarowych marek: Volvo FH/FM, Renault i maszynach roboczych Caterpillar, Volvo


Wkład filtra oleju WO15200X

Wkład filtra oleju WO15200X – stosowany w samochodach ciężarowych marek: Mercedes, Sisu Auto i maszynach roboczych: DEMAG


Wkład filtra paliwa WP1565X

Wkład filtra paliwa WP1565X – stosowany w samochodach ciężarowych i autobusach marek: MAN TGA/TGL/TGM/TGS/TGX, Neoplan, Van Hool


Dlaczego podróbki filtrów są niebezpieczne?

Przeciętny użytkownik samochodu, a czasami również profesjonalny mechanik samochodowy nie zawsze potrafi odróżnić właściwy filtr od jego podróbki. Z zewnątrz filtry wyglądają prawie identycznie, mają nawet te same wymiary. Odróżnia je to, co znajduje się w środku.

Niewłaściwe medium filtrujące, zbyt mała powierzchnia filtracyjna, brak zaworów zwrotnych, niewłaściwe parametry zaworów przelewowych, brak lub niedokładne wykonanie uszczelnień - to tylko kilka z podstawowych wad producentów kiepskich podróbek. Mniejsza powierzchnia filtracyjna w każdym filtrze oznacza jego krótszą żywotność i mniejszą chłonność zanieczyszczeń, co powoduje wzrost prędkości przepływu filtrowanego medium, a w konsekwencji prowadzi do drastycznego spadku skuteczności filtracji. O ile w przypadku wkładów filtracyjnych (powietrze, kabina, olej czy paliwo) taką wadę można zobaczyć porównując filtr oryginalny czy zamiennik z podróbką, o tyle w przypadku filtrów zamkniętych w obudowie, czyli puszkowych (typu PP, PD, PBP, OA), takiej wady nie zobaczymy.

Filtry oleju, powietrza i paliwa mają ogromne znaczenie dla silnika, ponieważ od ich jakości zależy jego trwałość. Niewłaściwie filtrowany olej dostający się do punktów smarowania silnika (łożyska, cylindry, pierścienie itp.) spowoduje bardzo szybkie jego zużycie. Przedostający się przez filtr powietrza pył drogowy w znacznej ilości zostaje spłukany przez olej w cylindrze, powodując dodatkowe zanieczyszczenie oleju. To samo dotyczy filtracji paliwa - najmniejsze zanieczyszczenia powodują zużycie współpracujących elementów aparatury układu paliwowego i problemy z pracą silnika.

Wadliwie wykonany filtr kabinowy wprawdzie nie wpływa na stan techniczny silnika, ale ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przy źle funkcjonującym filtrze zapylenie wewnątrz samochodu jest kilkakrotnie wyższe niż na zewnątrz pojazdu. Ponadto materiał filtrujący powinien być bardzo odporny na nasiąkanie wilgocią, gdyż w przeciwnym razie staje się siedliskiem różnego rodzaju bakterii i roztoczy, które wywołują choroby lub nasilają dolegliwości alergiczne.

Opinii udzielił ekspert, Główny Konstruktor i Technolog PZL Sędziszów - Andrzej Majka

Filtry Wytwórni Filtrów PZL Sędziszów znajdują się w stałej ofercie serwisów Point S Unigum.


Źródło: Kwartalnik PZL Sędziszów "Świat Filtrów"
Udostępnij

filtry porady PZL Sędziszów

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Chojnice 664 96 68 29

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon, Mobilna Wulkanizacja Toruń i Chojnice, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych