Nowa fabryka Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim

18 maja odbyło się oficjalne otwarcie nowoczesnego zakładu produkcyjnego Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim. To już piąta inwestycja koncernu w Polsce. Jej wartość wyniosła 200 milionów euro.

Otwarcie fabryki Bridgestone w Stargardzie SzczecińskimNowa fabryka produkuje najwyższej klasy opony radialne do samochodów ciężarowych i autobusów. Zgodnie z założeniami, wielkość produkcji do 2010 roku osiągnie poziom 2500 opon dziennie. Zakład ten to duży krok w stronę realizacji naszego głównego celu, jakim jest długofalowy rozwój Bridgestone w Europie - tłumaczy Toru Tsuda, prezes Bridgestone Europe. Fabryka w Stargardzie, dzięki zaawansowaniu technologicznemu, jest przygotowana, aby dostarczać wysokiej jakości produkty, spełniające wymagania niezwykle konkurencyjnego rynku oponiarskiego w Europie.

W ceremonii otwarcia uczestniczyło ponad stu gości, w tym wysokiej rangi przedstawiciele polskich władz państwowych, regionalnych i lokalnych, a wśród nich: Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Ryuichi Tanabe, Ambasador Japonii w Polsce oraz Władysław Husejko, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele regionalnych i lokalnych mediów, lokalnych organizacji oraz przedsiębiorcy.

FAKTY I LICZBY
Formalna nazwa firmy:    Bridgestone Stargard Sp. z o.o.
Położenie:     przedmieścia Stargardu Szczecińskiego, województwo zachodniopomorskie
Data rozpoczęcia produkcji:    pierwsza połowa 2009 roku
Powierzchnia zakładu:     100 ha
Produkty:     opony radialne do samochodów ciężarowych i autobusów
Całkowity koszt inwestycji:     200 milionów euro (ok. 28 miliardów jenów)
Zatrudnienie:     do 550 osób w 2010 roku
Wydajność produkcyjna:     2 500 opon/dziennie od 2010 roku
Właściciel:     Bridgestone Europe NV/SA 100%

W Polsce funkcjonują następujące spółki koncernu Bridgestone:
•    Bridgestone Sales Polska Sp. z o.o. w Warszawie, główna spółka zależna Bridgestone Europe, odpowiada za sprzedaż i dystrybucję wszystkich opon firmy Bridgestone na polskim rynku. Firma sprzedała ponad 800 000 opon w 2008 r., a wartość sprzedaży netto wzrosła do 41 mln euro.
•    Bridgestone Poznań Sp. z o.o., spółka zależna należąca w całości do Bridgestone Corporation, zlokalizowana w Poznaniu, 300 km na zachód od Warszawy. W 1999 roku uruchomiła produkcję opon radialnych wysokich osiągów. Jej wydajność stale rośnie, od 10000 opon dziennie pod koniec 2003 roku do ponad 23000 sztuk każdego dnia w 2006 roku. W tym samym okresie liczba zatrudnionych pracowników zwiększyła się z 550 do 1350 osób. Inwestycje kapitałowe w zakładzie sięgają ogółem ponad 330 mln euro.
•    Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o., spółka należąca w całości do Bridgestone Corporation, ukończyła w 2006 r. budowę fabryki gąsienic gumowych w Żarowie, w południowo-zachodniej Polsce. Specjalistyczny zakład o wartości 12 mln euro zatrudnia około 60 osób i będzie produkował do 26.000 gąsienic gumowych rocznie, wychodząc naprzeciw rosnącemu europejskiemu zapotrzebowaniu ze strony przemysłu budowlanego.
•    Firestone Industrial Products Poland Sp. z o.o., jednostka biznesowa Firestone Diversified Products zlokalizowana w Wolsztynie, zatrudnia 130 pracowników i specjalizuje się w produkcji i technologii amortyzatorów pneumatycznych. Inwestycje w zakładzie osiągnęły poziom około 10 milionów euro.
•    Bridgestone Stargard Sp. z o.o. to spółka zależna należąca w całości do Bridgestone Europe. Rozpoczęła produkcję radialnych opon do samochodów ciężarowych i autobusów na początku 2009 roku. Przewidywana wydajność produkcji w wysokości 2500 opon dziennie do 2010 roku wymaga zatrudnienia około 550 ludzi.

Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych. Japoński koncern założony w 1931 roku przez Shojiro Ishibashi, posiada obecnie 50 fabryk ogumienia na całym świecie, w tym fabrykę w Poznaniu. Spółka handlowa Bridgestone Sales Polska powstała w 1994 roku i obecnie zatrudnia 45 osób.Japońska grupa jest w Polsce właścicielem firm produkcyjnych: Bridgestone Poznań, Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku, Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce oraz najnowszej - fabryki opon do samochodów ciężarowych i autobusów w Stargardzie Szczecińskim.

Źródło: Bridgestone
Udostępnij

Bridgestone

Awaria w trasie? Zadzwoń! Mobilny Serwis Opon!   Toruń 604 216 516    Grudziądz 722 333 225    Żnin 668 80 40 20

kim jesteśmy

Point S UNIGUM to sieć profesjonalnych serwisów ogumienia i szybkich napraw, dostarczająca towary i usługi w konkurencyjnych cenach, z gwarancją najwyższej jakości ich wykonania.

serwis mobilny

Mobilny Serwis Opon Toruń, Grudziądz i Żnin, to w pełni wyposażone pojazdy, świadczące usługi naprawy i wymiany wszystkich rodzajów opon w dogodnym dla Państwa czasie i miejscu.

Zaloguj